Artyści


Urszula Wasielewska
Urodzona w 1984 roku w Gdańsku.W 2008 roku ukończyła gdańską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Zajmuje się kombinacją różnorodnych technik, łącząc tradycyjne malarstwo z obiektami przestrzennymi i animacją oraz pracuje jako grafik, ilustrator, projektant ubrań i DJ. Od 2008 roku współtworzy międzynarodowy projekt multimedialny “PIXELFALL 3D”, którego premiera odbyła się podczas Festiwalu Świętojańskie Świętowanie w Gdańsku oraz na Breminale Festival, Brema 2009.Od 2009 promuje autorski projekt "ZiziZOOne", praca ta została nominowana do nagrody im. Gepperta i pokazywana była na wystawie w BWA Wrocław i Galerii Miejskiej w Łodzi. Kontynuacją wystawy "ziziZOOne" , jest kolejna odslona pt: "Puppetmaster" z Galerii w klubie Żak oraz "Karuzelahelium" z Teatru w Oknie w Gdańsku. Najnowszy projekt "Shame" to dalsze eksperymenty i próby zestawiania instalacji w przestrzni, z video, plakatem i malarstwem, w ostatnim czasie wystawa prezentowana była w Warszawie w Wytwórni Wódek Koneser, w galerii Sygnatura.


 Agnieszka Gajewska
Urodziła się w Chorzowie, w 1982 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierunek w malarstwo. Członek i założyciel stowarzyszenia „Swelina” w Sopocie oraz grupy artystycznej „Dziewczyny do wzięcia” Współzałożyciel "Delikatesów sztuki" Galerii w Gdańsku - Wrzeszczu, członek stowarzyszenia artystycznego KULTYWATOR w Gdańsku i nieformalnej grupy artystycznej PLAJ, jest również współtwórcą Studio Sztuki Znak na terenie Stoczni Gdańskiej . Nominowana do nagrody dla „Twórców Kultury 2009 w Gdańsku” oraz „Sztorm Roku 2009”. Otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego przyznawane twórcom kultury, a także stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. Ponadto studiowała malarstwo na Marmara University 2007/2008. Reprezentowała młodych polskich artystów w sztukach wizualnych na XIV Biennale w Macedonii (BJCEM) 2009 oraz w dziedzinie performance na XIII Biennale Młodych Artystów z Europy i Krajów Śródziemnomorskich w Bari, Włochy 2008. Zdobyła 1. nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 18 edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2007/2008. Laureatka akademickiego Konkurs na najlepszego studenta Primus Inter Pares w swojej dziedzinie , stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Wydarzenia, spektakle i happeningi artystyczne, min.: w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Poznaniu, Szwecji, Szkocji, Turcji.


Honorata Martin
Urodziła się w 1984 w Gdańsku. Malarka. Tworzy obrazyzastygłe i poruszone dzięki video, animacji i performance. UkończyłaAkademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa u prof.Mieczysława Olszewskiego i aneks z intermediów u ad. Wojciecha Zamiary.W2008 studiowała w Marmara University w Istambule. Współtworzynieformalną grupę artystyczną "Dziewczyny Do Wzięcia", duetperformerski "Układ Taneczny" oraz artystyczno-projektowe stowarzyszenie"Swelina", którego jest współzałożycielką.




Julia Kul
Urodzona 27.10.83 w Gdańsku. Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Studiowała miedzy innymi na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz na Sabanci Uniwersity w Stambule,Turcja. Dyplom (2010) uzyskała w pracowni Katarzyny Józefowicz na wydziale rzeźby ASP w Gdańsku oraz w pracowni litografii Zbigniewa Gorlaka. Stypendystka Fulbrighta(2010), programu Erazmus(2008), stowarzyszenia „Aldegrever-Gesellschaft”( 2007) oraz podwójna stypendystka Prezydenta miasta Gdańska. Uczestniczka licznych warsztatów artystycznych m.i. w Czechach i Niemczech. Brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.


Marzena Gregier
Urodziła się w 1980 w Warszawie. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dotychczas prace Gregier publikowane były w magazynach internetowych poświęconych sztuce: Zapleczu, Headmagazine, 180 magazine; prezentowane były podczas dwóch odsłon wystawy DISTRACTIONS - we Wrocławiu (2008) i w Warszawie(2009). Wystawy indywidualne:· COLOUR FACTORY - Amsterdam, WM Gallery ( 2009)· Fotografie, Marzena Gregier - Amsterdam, RudolfV Gallery (2010)
Wybrane prace przedstawione zostały międzynarodowej publiczności podczas AFF ( The Affordable Art Fair) w Amsterdamie.



Sylwia Galon
Urodzona 7 sierpnia 1986 roku,studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie na roku dyplomowym w pracowni Grzegorza Klamana. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką bio-artu, eksperymentując w kolaboracji z naukowcami,sztuką video, a także instalacjami. Interesują ją działania zarówno post konceptualne jak i sztuka krytyczna oraz zaangażowana. Redefinicje, tworzenie nowych kontekstów, poszukania. Uczestniczka między innymi "Fikcji i fikcji" w Instytucie Sztuki wyspa w 2009 oraz majówek w modelarnii oraz medianacji.




Tadeusz Wieczorek
Urodzony w Wolicach, woj. kujawsko-pomorskie, 23 lutego 1956 roku.Artysta malarz, animator edukacji przez sztukę. Mieszka w Suchym Lesie. 1975-80 studia z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. N. Skupniewicza, a także w pracowniach prof. A. Kurzawskiego i prof. T. Brzozowskiego w PWSSP w Poznaniu. 1981-83 nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, od 1984 główny instruktor plastyki w Ogólnopolskim Ośrodku Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, obecnym Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od roku 2000 prezes Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego Magazyn, od listopada 2002 przewodniczący Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę (InSEA). Od 1985 roku wystawia indywidualnie i zbiorowo w kraju i za granicą. Od 1994 realizuje projekty artystyczno--edukacyjne dla dzieci i młodzieży w kraju i za granicą.e-mail: tadeusz.wieczorek@wp.pl


Patrycja Świderska
Urodzona w Szczecinie, studentka wydziału grafiki gdańskiej ASP, uczestniczka plenerów i warsztatów artystycznych w kraju i za granicą prowadzonych przez znamienitych artystów takich jak Dominik Lejman, Marek Freudenreich, Anne Berning czy Peter G. Lieser. Stypendystka programu Erasmus Socrates na wydziale sztuk pięknych Uniwersytetu Johannes Gutenberga w Mainz. Interesuje się sztuką w przestrzeni publicznej, sztuką na nośnikach reklamowych, malarstwem, instalacją i .....


Justyna Kuklo
Urodziła się w 1982 roku w Białymstoku. W 2010 roku ukończyła studia w Academie Royale des Beaux-Arts de Bruxelles na poziomie magisterskim , na kierunku tkanina artystyczna. W latach 2003-2009 otrzymała dyplom z wyróżnieniem Magistra Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa. W 2007 roku projektantka autorskiego pomysłu nieformalnej grupy artystycznej Play na Biennale Młodych Artystów z Europy i Krajów Śródziemnomorskich w kategorii „Przedstawienie”. Dwukrotnie nominowana przez Rektora ASP w Gdańsku w konkursie „Czerwonej Róży” dla najlepszego Studenta Trójmiasta, w 2007 roku wyróżniona na FAMIE w Gdyni za projekt autorski happeningu ‘Zapis Tańca’. Autorka performance i realizatorka wielu wystaw szczególnie w rejonie Trójmiasta.




Kamila Chomicz
Biolog, absolwentka Gdańskiego Studium Fotografii i kierunku reżyserii Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Twórczyni eksperymentalnych form filmowych, które w większości sama reżyseruje, kręci i montuje. Autorka video do spektakli teatralnych, freelancer współpracujący z muzykami, aktorami i tancerzami w realizacji multidyscyplinarnych projektów artystycznych (prezentowanych m.in. na Festiwalu Teatru Ruchu i Pantomimy w Puerto Rico,  „the fishinyou”- laureata nagrody Ministerstwa Sztuki w Wiedniu, ”okna” video tańca, New York dance Film Festiwal 2007, „windy” impresja, Era Nowe Horyzonty 2007, ”NaTleOna” video tańca, Sopot Film Festiwal 2006,”4wards” - video tańca, TVP Kultura, Festiwal Kino Tańca 2007).Od kilku lat zajmuje się dokumentacją filmową festiwali artystycznych i filmowych takich jak: Re:wizje (Warszawa), Przemiany (Warszawa), Off-on (Warszawa), Narracje (Gdańsk), Yellow Dog (Pinhal Novo, Portugalia). Realizacja trzech krótkometrażowych dokumentów impresyjnych dla platformy RIVER/CITIES, finansowanych przez European Cultural Fundations  ( maj- lipiec 2010).  Program obejmuje realizacje filmów w Ukrainie- Lwowie, Szwecji- wyspa Oland, Austrii- Wiedeń. Koordynacja projektu Czas w ludziach i legendach, realizacja niezależnego filmu krótkometrażowego „Zegar” (opis w załączniku). maj- październik 2010.



Daniel Neves
Urodzony w Lizbonie w 1979 roku. W latach 1994-97 student fotografii, w dziedzinie reklama/moda. Podczas studiów rozpoczął pracę w grupach teatralnych i tanecznych jako regularny fotograf, jak również jako fotograf zdarzeń muzycznych i portretów muzyków. Nauczyciel fotografii. Pod koniec 1997 roku zaczął regularną pracę w kinie jako reżyser zdjęć, pracował z reżyserami takimi jak Nikolai Galitzine, Manuel Mozos, Filipe Melo and João Leitão, José Barahona, Miguel G. Mendes, João Dias, Rita Nunes, Christine Reeh, Edgar Pêra, Ângelo Torres, Leonor Noivo, etc. W 2000 r. otwiera firmę produkcyjną Moving Out, której projekty wygrywają wiele międzynarodowych nagród. Zdobywca wielu nagród jako reżyser zdjęć i reżyser, ostatnio w szczególności w kontekście teledysków muzycznych.


 Flavio Andrade (Flankus)
Urodził się w Portugalii. Jest fotografem. Uczy w Universidade Católica w Lizbonie. Absolwent Ar.co.
Należy do ruchu poezji impensamentalnej oraz performance. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Portugalii.




Joaquim António Gonçalves Borregana znany jako KIM PRISU
urodził się w 1962 roku w Aldeia da Dona, w Portugalii. W wieku 9 miesięcy życia „zamieszkał” we Francji. W latach 80-tych wraz z przyjacielem Quim P. (Joaquim Perreira) założył grupę Nuklé-Art, której główną ideologią była obrona koncepcji sztuki totalnej. Uznany przez francuskich krytyków za pioniera wolnej figuracji, powstałej we Francji lat 80-tych, w Stanach Zjednoczonych znanej pod nazwą New Imagine Painting, Bad Painting lub Wild Painting, w Niemczech jako .Neue Wilde, w Polsce jako Nowa ekspresja. Wystawiał swoje prace w paryskich galeriach razem z J.M. Baquias, Keith Haring, R. Combas, H. Dirosa. Autor projektu kulturalnej wioski (Aldeia da Dona), w której można zobaczyć jego rzeźby przedstawiające pamięć kulturową tego miejsca. W 1990 roku został zaproszony przez East Side Gallery w Berlinie do akcji artystycznej na muru berlińskim, który ponownie przemalował w 2009, z okazji 20-lecia ... tegoż muru. Obecnie Kim Prisu żyje i tworzy w Portugalii, otwierając się również na kontekst poezji eksprymentalnej i performance. Jest współtwórcą ruchu poezji impensamentalnej. Regularnie wystawia swoje prace również w Portugalii.


Pedro Diniz Reis
Urodził się w Lizbonie, w 1972 roku. Absolwent malarstwa wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Lizbońskiego (F.B.A.U.L.). Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. 2009: „Um século, Dez lápis, Cem desenhos” Museu da Presidência da República, „EXPosition of mythology – Electronic technology”, Nam June Paik Art Center, Seul-Korea, „Velocidade de luz variável” – Vídeo abstracto Português, Visual ’09, Biblioteca Histórica de la Universidad Complutense de Madrid, 2008: Substance, Spike Island Centre of Contemporary Art & Design, Bristol, 2007: „Ne travailler Jamais, rosalux.com”, Berlim, 2006: „Moving still, Sala Rossa, Espace Vidéographe”, Montereal, „De dentro – V Glup”, National center for contemporary arts, Nizhnij Novgorod Rosja, etc. Mieszka i pracuje w Lizbonie.


Paulo Jorge de Sousa Proença
jest młodym, 30-letnim ojcem, który pracuje nad transdyscyplinarnymi projektami artystycznymi. Absolwent intensywnego kursu w Centro Em Movimento (CEM), student sztuki performence w Escola Superior de Tecnologias e Artes de Lisboa (ESTAL). W 2008 uczestnik rezydencji artystycznych w Centro de Estudos de Novas Tendências Artísticas (CENTA) w Portugalii i w Comunidade Gaoa/Gnawa w Maroko. Autor wielu projektów w dziedzinie teatru tańca, performance (2009-2010: “Pequenas Percepções: Imagem e Corpo sem Contorno”; 2008-2010: “Espaço – Entre”), nauczyciel sztuk wizualnych i performance. E mail- paulojs.proenca@gmail.com,


                      
Gonçalo FrancoJest portugalskim fotografem urodzonym w Lizbonie w 1974 roku. Jego ojciec przez 30 lat był profesjonalnym fotografem, Gonçalo wyrósł więc w towarzystwie osoby nieustannie mówiącej o obrazach. Ojciec miał na niego głęboki wpływ. W 2004, Gonçalo wyjechał na osiem miesięcy do Jerusalem i tam zaczął fotografować. Zdecydował jednak, że chciałby robić coś więcej. W ostatnich latach zaczął być rozpoznawalny w środowisku muzycznym dzięki serii portretów muzyków i innych artystów. Jego zdjęcia zostały opublikowane na wielu fotograficznych stronach internetowych i e-magazynach, takich jak “head”, “180 style art fashion art style”, “galeria gasosa”etc. Aktualnie Gonçalo Franco opublikował swoje prace w kalendarzu “51%”.



António Tapadinhas
Urodził się w Portugalii, w Pinhal Novo w 1942 roku. Profesjonalnie związany z firmą Colgate-Palmolive, zaczyna swoją karierę artystyczną dopiero w latach 90-tych. W 1986 roku zdobywa nagrodę Reader's Digest reklamą szmponu Palmolive. W 1994 realizuje staż malarstwa olejnego u mistrza Pina da Silva. Od 1995 roku realizauje rożne wystawy indywidualne i zbiorowe, szczególnie w Portugalii. Od 2001 roku kronikarz w miesięczniku „O RIO”, aktualnie członek komisji wydawniczej tej gazety. W 2008 roku dostaje dyplom Academia Metropolitana de Letras, AMLAC, São Paulo, Brazil.