O projekcie

Główną siłą napędową tego projektu jest REFLEKSJA nad relacją między współczesną sztuką wizualną a twórczością dziecka, inspiracją światem dziecka w sztuce współczesnej i entuzjazmem odkrywania świata sztuki przez dziecko. Refleksja ta zaowocowała organizacją projektu artystyczno-pedagogicznego „KOLOROFON: Dialog między współczesną sztuką wizualną a światem dziecka”. Projekt składa się z dwóch, równocześnie się realizujących części: wystawy sztuk wizualnych oraz warsztatów pedagogiczno-artystycznych.

Wystawa:
Do projektu zaproszono 18 artystów sztuk wizualnych z Polski: (Trójmiasta, Poznania, Warszawy) i Portugalii (Pinhal Novo, Lizbona), którzy postanowili podzielić się z nami swoją refleksją na w/w temat  poprzez swoją twórczość, specjalnie przygotowaną na tę okazję. W ten sposób przygotowana wystawa, składająca się z prac plastycznych w formie obrazów, rzeźb, fotografii i video,  będzie udostępniona mieszkańcom Trójmiasta we wrześniu 2010 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni w październiku.
Prace będące przedmiotem wystawy zostały specjalnie przygotowane do tego projektu przez artystów z Polski i Portugalii o różnym dorobku artystycznym, wyróżniając wśród nich Kim Prisu, jednego z prekursorów wolnej figuracji w Paryżu, aktualnie mieszkającego w Portugalii, pokazującego swoje prace w tak zaszczytnych miejscach jak na przykład East Side Galery.

Warsztaty:
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty artystyczno- pedagogiczne, których głównymi uczestnikami będą dzieci, grupy szkolne, studenci, emeryci, grupy z instytucji o charakterze socjalnym oraz rodziny zgłoszone do udziału w zajęciach. Warsztaty będą wspaniałą okazją do bezpośredniego kontaktu i nawiązania osobistej relacji z dziełem sztuki, refleksji na temat europejskiej współczesnej sztuki wizualnej i twórczej kreacji artystycznej. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych pedagogów z Polski i Portugalii. 
Innowacyjnym elementem tego projektu jest zastosowanie nowej metodologi pedagogicznej, bazującej na procesie twórczym i ekspresji artystycznej. Warsztaty zaproponowane w tym projekcie będą więc przeżyciem przedmiotu ekspozycji w formie twórczego doświadczenia artystycznego, wykorzystującego elementy pracy dramatycznej, plastycznej i literackiej.  

Projekt ma wymiar międzykulturowy, jego celem jest kontakt i wymiana sposobów widzenia, dialog perspektyw i znaczeń będących również głównym motywem eksploracji pedagogicznej.
Cele:
  1. kreacja nowej publiczności kulturowej
  2. promocja edukacji, w której przestrzeń kulturowa pozbawiona jest charakteru ograniczonej dostępności
  3. promocja metodologi edukacji przez sztukę jako formy komunikacji i kulturalnego dialogu
  4. rozwój afektywnej relacji ze sztuką poprzez doświadczenie bezpośredniego kontaktu z dziełem sztuki, twórczą interwencję w przestrzeni publicznej
  5. promocja koncepcji zjednoczonej Europy
Ekipa organizacyjna: 
Koordenator projektu: Aleksandra Chomicz
Głowny menedżer projektu: Kamila Chomicz 
Instruktorzy zajęć: António Xavier i Aleksandra Chomicz 
Projekt graficzny: Julia Porańska
Video: Kamila Chomicz 
Zdjęcia: Kamila Chomicz, Monika Gadzińska,  David Laso Fernandez
Pełnomocnik do spraw promocyjnych:  Monika Gadzińska
Woluntariusze wspomagający i współrealizujący projekt: Joanna Niewiadomska, Karolina Narazińska, David Laso Fernandez

Organizacje zaangażowane w  przygotowanie i realizację projektu:
-    Urząd Miasta Gdyni (organizator) 
-    Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP (wykonawca)
-    Centrum Edukacji Twórczej MI-RO-RO (wykonawca)
-   Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (udostępnienie lokalu na realizację wystawy i warsztatów, promocja inicjatywy)
-   Nadbałtyckie Centrum Kultury (organizator, udostępnienie lokalu na realizację wystawy i warsztatów, promocja inicjatywy)-        
-    Ambasada Portugalii w Polsce (patronat honorowy)
-    Associação ODISSEIA (realizacja projektu w Portugalii)